Treći nacionalni izvještaj Bosne i Hercegovine u skladu sa Okvirnom konvencijom Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama
UNDP BiH u partnerstvu sa Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, uz finansijsku podršku GEF-a, započeo je implementaciju projekta Priprema Trećeg nacionalnog izvještaja Bosne i Hercegovine prema UNFCCC-u, koji ima za cilj da omogući Bosni i Hercegovini da pripremi i distribuira svoj Treći nacionalni izvještaj (TNC) Konferenciji strana (CoP) Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija za klimatske promjene (UNFCCC) u skladu sa Odlukom 17/CP8 i drugim datim smjernicama. U okviru TNC-a biće ažurirane i unapređene informacije vezane za klimatske promjene, inventar gasova staklene bašte, ublažavanje klimatskih promjena, ranjivost na klimatske promjene i preduzeti koraci za adaptaciju na klimatske promjene, kao i informacije o javnoj svijesti, obrazovanju, obuci, sistemskom istraživanju, te prenosu tehnologija. Projektom će se takođe povećati kapacitet za proizvodnju kasnijih nacionalnih izvještaja, koji će biti u skladu sa smjernicama CoP-a.
Ovaj projekat nije samo podrška BiH u ispunjavanju svojih obaveza koje kao država potpisnica UNFCCC-a ima, već će takođe služiti i kao značajan strateški dokumenat za održivi razvoj, te povezati zaštitu životne sredine i borbu protiv klimatskih promjena sa ključnim pitanjima socio-ekonomskog razvoja. Na projektu je angažovano preko 30 domaćih i međunarodnih stručnjaka. Projektom će se takođe povećati kapacitet za proizvodnju kasnijih nacionalnih izvještaja, koji će biti u skladu sa smjernicama CoP-a.
Projektne aktivnosti su usmjerene na završetak četiri poglavlja Trećeg nacionalnog izvještaja:
Izrada inventara emisija gasova staklene bašte (GHG) će rezultovati ažuriranjem GHG inventara, tako da on pokriva periode od 2001. do 2009. godine i od 2012. do 2013. godine, čime će se kompletirati inventari koji su izrađeni unutar INC, SNC i FBUR, a time i pokriti cijeli period od 1990. do 2013. godine. Aktivnostima na TNC takođe će se ojačati sakuplјanje i analiza podataka i u drugim klјučnim područjima, kao što su GHG emisije iz sektora minerala i metalurgije, proizvodnje rastvarača, polјoprivrede, otpadnih voda i spalјivanja otpada, te unaprijediti podaci i procjene GHG emisija iz sektora energetike. Jačanje kapaciteta na području inventara obezbijediće se kroz blisku saradnju saentitetskim HMI sakuplјanju podataka i obračunavanju emisija. Projekt će takođe obezbijediti obuku i podršku za unapređenja u Registrima otpuštanja i prenosa zagađenja (Pollution Release and Transfer Registries - PPTR) u ministarstvima na entitetskom nivou.
Procjena ranjivosti i mjere adaptacije će rezultirati ažuriranom procjenom o klimatskim promjenama u BiH, te analizom ranjivosti na klimatske promjene. Napori na modeliranju će biti ojačani u poređenju sa SNC kroz razvoj dodatnog scenarija klimatskih promjena, a lokalni kapaciteti u ovom području biće dodatno ojačani kroz korišćenje novog softvera, obuku i institucionalna partnerstva. Modeliranje će takođe biti podržano identifikacijom odgovarajućih indikatora za monitoring klimatskih promjena i razvijanje preporuka za sistem za sakuplјanje podataka za te indikatore. Parametri za poplave i suše, uklјučujući hidrološke suše, biće posebno uzeti u obzir, a dobijeni podaci će biti uklјučeni u bazu podataka o vremenskim prilikama i katastrofama. Kako je u SNC bila obezbjeđena samo kvalitativna analiza za opisivanje osjetlјivosti na klimatske promjene u pet klјučnih sektora, ocjena klimatske osjetlјivosti u TNC biće ojačana procjenama ekonomskih uticaja po sektorima, a biće sprovedene i pilot studije o uticaju klimatskih promjena u sektorima zdravstva i turizma. Na osnovu pomenutih analiza biće identifikovane potencijalne mjere za prilagođavanje u tim područjima, a zatim će za njih biti određen stepen prioriteta.
TNC će identifikovati mjere ublažavanja klimatskih promjena u BiH koje će uticati na emisiju gasova staklene bašte do 2050. godine. Ovo poglavlje će uklјučiti i novije nalaze o ekonomskom razvoju i konkretnim mjerama i projektima koji će rezultirati smanjenjem GHG emisija. Aktivnosti će podržavati sakuplјanje podataka, razvoj scenarija, analizu novih i potencijalnih mjera za ublažavanje (uklјučujući i analizu troškova i koristi identifikovanih mjera za ublažavanje), sa fokusom, prije svega, na pet sektora koji su identifikovani kao prioritetne oblasti u okviru TNC i za koje je u toku konsultacija sa interesnim stranama utvrđeno da im je neophodno jačanje: proizvodnja električne energije, centralno grijanje / zgrade, transport, upravlјanje otpadom i polјoprivreda / šumarstvo. Ova komponenta projekta će obezbijediti smjernice i preporuke za uspostavljanje NAMA mehanizma, kao i za mjerenje, izvještavanje i verifikaciju mitigacionih mjera.
Ažurirano poglavlje o prilikama unutar države će pored ostalih relevantnih informacija vezanih za klimatske promjene u BiH obraditi osnovne informacija o BiH na osnovu podataka iz popisa stanovništva iz 2013. godine. Takođe će obezbijediti ažurirane informacije o napretku koji je postignut u vezi sa pitanjima koja se odnose na druge informacije i nove informacije koje su relevantne za TNC (razvoj i prenos tehnologije, istraživanje i sistematsko posmatranje, obrazovanje, obuka i svijest u javnosti, izgradnja kapaciteta i ograničenja i nepopunjene oblasti). U okviru projekta će se sprovesti ocjena potreba za tehnologijom (technology needs assessment - TNA) koja će ispuniti kritično važno nepopunjeno područje i obezbijediti važne informacije za donatore, investitore i kreatore politika. Jačanje kapaciteta i povećavanje stepena svijesti nastaviće se kroz obuku nastavnika, integraciju pitanja klimatskih promjena u nastavne planove i programe na nivou osnovnog i srednjeg obrazovanja, kao i obrazovanja nakon srednjeg, te obuku za zvaničnike na državnom i entitetskom nivou.