Одговорности министарстава и других органа за питања животне средине
Више министарстава је одговорно за неколико аспеката активности које се односе на животну средину. Њихова овлашћења дефинсана су различитим законима. Како је дефинисано Законом о министарствима, релевантни орган власти за питања животне средине на државном нивоу је Министарство вањске трговине и економских односа (МВТЕО). Тачније, ово Министарство је одговорно за вршење обавеза у вези са дефинисањем политика и основних принципа, координацију активности и хармонизацију планова ентитетских власти и тијела на међународном нивоу за заштиту животне средине, развоја и употребу природних ресурса.
Република Српска
Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС је одговорно за цјелокупни квалитет заштите животне средине и побољшања путем истраживања, планирања, мјера управљања и заштите, укључујући заштиту средстава од општег интереса, природних ресурса и природног и културног наслијеђа. У складу са Законом о метеоролошким и хидролошким активностима Републике Српске (Службени гласник Републике Српске 20/2000), Републички хидрометеоролошки завод Републике Српске је владина организација одговорна за надгледање климатских промјена, размјену климатских података и управљање базом података, примијењена истраживања и климатска предвиђања у оквиру различитих научних и техничких програма Свјетске метеоролошке организације (WMO).
Федерација БиХ
Министарство околиша и туризма ФБиХ је одговорно за стручне и друге задатке у вези са заштитом ваздуха, воде и тла, заштитом природе, управљањем отпадом, развојем политика и стратегија за заштиту животне средине у складу са одрживим развојем, надгледање животне средине и контролу ваздуха, воде и тла, израду периодичних извјештаја у вези са статусом животне средине. Федерални хидрометеоролошки завод ФБиХ је независна агенција одговорна за административне и професионалне дужности у вези са метеорологијом, сеизмологијом, хидрологијом и водним ресурсима, као и за праћење квалитета животне средине, укључујући квалитет ваздуха, воде и тла. Штавише, одговоран је за сакупљање, обраду и објављивање података у вези са овим активностима. Закон о хидрометеоролошким пословима, који је наслијеђен из Републике Босне и Херцеговине/ СФРЈ (Р. Босна и Херцеговина 10/76) такођер се примјењује на Завод и облике правног основа за његов рад. Овај Закон прописује задатке Завода у области хидрологије и метеорологије. Завод је активан партнер у комуникацији са Свјетском метеоролошком организацијом (БиХ је чланица) и прати различите смјернице Свјетске метеоролошке организације у њеном раду у области метеорологије и хидрологије.
Међуентитетско тијело
Одлукама Владе Републике Српске и Владе Федерације Босне и Херцеговине основано је Међуентитетско тијело за заштиту животне средине.Ово тијело се бави свим питањима из области животне средине која захтијевају усаглашен приступ ентитета, као и другим питањима која су пренесена на Међуентитетско тијело за заштиту животне средине од стране ентитета. У надлежности овог Тијела је израда међуентитетског програма заштите животне средине.