Конвенције, протоколи и уговори
Конвенција УН-а о климатским промјенама (UNFCCC) ступила је на снагу 1994. године и одржано је укупно 20 годишњих конференција (COP). Конвенцију је ратификовало 186 држава.
Кјото протоколиз 1997. године представља корак у правцу преокретања глобалног тренда растућих емисија GHG.
Паришки споразум из 2015. године је план дјеловања за ограничавање глобалног загријавања. Ограничавање глобалног затопљавања, обезбјеђивање опскрбе храном, јачање капацитета држава да се боре с посљедицама климатских промјена, подстицање развоја „зелених“ технологија и помагање слабијим, економски мање развијеним државама у остварењу својих националних планова о смањењу емисија главни су циљеви овог споразума.
- Детаљи
- Погодака: 256
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојан Випотник је истакао да Министарство са међународним партнерима успјешно спроводи пројекте енергетске ефикасности, а сви су усмјерени на сектор образовања, здравља, социјалне заштите, те јавне управе за шта је до сада на годишњем нивоу издвајано на десетине милиона КМ.
- Детаљи
- Погодака: 247
Током прошле године у БиХ је увезено 240 електричних аутомобила укупне вриједности са дажбинама преко 18,6 милиона марака, док је годину дана раније стигло само 69 ових возила, вриједности 4,9 милиона КМ, подаци су Управе за индиректно опорезивање БиХ.
Када је ријеч о хибридним возилима, за њих су власници издвојили око 97,6 милиона КМ, а увезено их је прошле године 1.512, од чега 1.150 нових и 362 половна возила.
- Детаљи
- Погодака: 252
Закон о кориштењу обновљивих извора енергије и ефикасне когенерације ФБиХ доноси нове предности за енергетски сектор, грађане и привреду.
Законом се уводи нови систем за потицање производње електричне енергије из обновљивих извора кроз транспарентнију додјелу потицаја базирану на тржишним принципима (аукцијама).
- Детаљи
- Погодака: 271
У контексту климатске хитности без преседана, Конференција УН-а о климатским промјенама COP28 која се ове године одржава у Дубаију, представља кључни тренутак за међународне климатске напоре у остваривању циљева из Паришког споразума да се ограничи глобално загријавање на 1,5 °C.
- Детаљи
- Погодака: 428
Екстремни временски услови, од топлотних таласа до неуобичајено јаких пљускова, проузроковали су велики земљотресе широм свијета ове године, са хиљадама људи који су погинули и милионима који су расељени.У посљедња три мјесеца, монсунске кише су изазвале катастрофалне поплаве у Бангладешу, а брутални топлински таласи спржили су дијелове јужне Азије и Европе. У међувремену, дуготрајна суша у источној Африци је оставила милионе људи на ивици глади.
Још чланака …
- Одржане едукације на тему климатских промјена - Академија о климатским промјенама
- План прилагођавања (NAP) Босне и Херцеговине на климатске промјене
- БиХ прва у регији представила усвојен NDC о климатским промјенама
- Јапан финанцира климатске акције у БиХ како би подржао инклузивну декарбонизацију
- Пуштен у рад Климатски атлас Босне и Херцеговине